نویسندگی را تمرین کنید
۱۳۹۴/۱۰/۰۱
چرا اقدام نمی کنیم ؟؟؟
۱۳۹۵/۰۳/۲۶
نمایش همه
انواع نویسندگی

نگاهی به انواع نویسندگی

با توجه به اهمیت نویسندگی در این مقاله نگاهی ساده و گذرا به انواع نویسندگی خواهیم داشت .

نویسندگی انواع مختلف دارد مثل داستان کوتاه ، رمان ، مستند و علمی ، شعر، توصیفی وچیزی که در حال حاضر جز اصلی زندگی ما شده نویسندگی در شبکه های اجتماعی ، وبلاگ نویسی و حتی پیامک های تلفنی می باشد. همه اینها جز نویسندگی محسوب میشوند و هر کدام جایگاه و ارزش خود را دارند . جالب اینجاست که در همه این موارد شخص در حال نوشتن می باشد ولی اهداف نویسنده در هر یک از این موارد کاملا متفاوت می باشد البته سبک های نویسندگی شباهت هایی نیز دارند . در هر یک از انواع نویسندگی شخص نویسنده ,هدف مشخصی را در نظر دارد و برای رساندن پیام خود تلاش می کند
معمولا” نویسندگان برای بیان مطالب خود ازاین سبک ها استفاده می کنند : علمی، ادبی ، عامیانه و ترکیبی

سبک نوشتن

انتخاب سبک نوشتن، به نوع نویسندگی و سلیقه نویسنده مربوط می شود
اگر مطلبی علمی و پژوهشی باشد بهتر است نویسنده نوع قلم خود را علمی برگزینید، اگر قصد گفتن شعرداشته باشید رعایت سبک ادبی میتواند مناسب باشد و اگر قصد بیان داستان و رمان داشته باشید می توانید بگونه ایی عامیانه و ساده بنویسید .البته می توان بصورت ترکیبی از دو سبک هم نوشت . در اینجا سبکی که من انتخاب کردم ترکیبی می باشد که تلاش می کنم مطالب آموزشی را با زبانی ساده بیان کنم.
در واقع سبک نوشتن من نوعی اطلاع رسانی است یعنی قصد دارم یکسری اطلاعات و تجربیات را به مخاطب منتقل کنم.
در نوشته هایی که به سبک ادبی و هنری هستند ، هدف اصلی نویسنده القای احساسات و عواطف و همدلی در مخاطب  می باشد، در این سبک شاید به واقعیت زندگی پرداخته نشود  و صرفا نظر و برداشت نویسنده از یک واقعیت یا تخیل را با استفاده از اصطلاحات و استعاره و کلامی ادبی بیان کند .
بطور کلی در نویسندگی فارغ از اینکه چه سبکی را برای نوشتن انتخاب می کنیم می توانیم با دیگران که شاید حتی آنها را نمی شناسیم ارتباط برقرار کنیم .

یک کتاب اغلب توسط یک نویسنده نوشته می شود ولی گاهی بیش از چندین هزار نفر در جای جای این کره خاکی آن را می خوانند و گاهی به زبانهای گوناگون ترجمه می شود . نویسنده می تواند با نوشتن کتاب خود ،حتی در قالب داستان ، فرهنگ و مذهب و اعتقادات خود و کشورش را نیز به دیگران بشناساند  و علاوه بر اینکه نظرات واعتقادات و تجربیات خود را به دیگران منتقل می کند یک اثر جاودان و ماندگار از خود بجای بگذارد .

موضوعی که امروزه مطرح می شود این است که امکان دارد با پیشرفت تکنو لوژی شکل و نوع کتاب تغیر کند و بصورت الکترونیکی عرضه گردد ولی مهارت نوشتن سر جای خود می ماند.و ارزش و اعتبار خود را همچنان داراست . در نوشته های بعدی به اهمیت و جایگاه نوشتن  خواهم پرداخت .

8 دیدگاه ها

 1. سلطانی گفت:

  ممنون از آموزش های بسیار خوبتون . نکات مهمی رو برای هر شخصی که میخواهد نویسندگی را شروع و تمرین کند بیان کردید

 2. شیخ انصاری گفت:

  واقعا ممنونم از مطالب مفیدتون .

 3. besiar ziba anvae nenisandegi ra bayan kardid mamnonamm

 4. دهقانی گفت:

  سلام
  انواع نویسندگی را مختصر ومفید بیان کردید دوست داشتم کمی توضیح بیشتری در مورد سبک کاری و تجربه های شخصی تان در مورد نویسندگی می دادید مثلا اینکه چطوری ساده گویی کنیم ولی دچار گفتن مطالب پیش پا افتاده نشویم چون به نظر من فرق هست بین ساده گفتن مطالب و مطالب ساده و پیش پا افتاده گفتن

  • شهناز امیر حسینی گفت:

   سلام دوست گرامی , مستند نویسی سبک مورد علاقه من می باشد . بنظرم اگر کسی مطالعه کافی داشته باشد اشراف کامل به مطالب پیدا می کند و قادر خواهد بود مطالب پیچیده را با بیانی ساده ارایه نماید
   بقول انیشتن : هیچگاه چیزی را خوب نمی فهمی، مگر اینکه بتوانی آن را برای مادربزرگت شرح دهی!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *